Naplózásra fel!
2024. jan. 10. 3:26 ,
Nincsenek hozzászólások
"Vess el egy gondolatot, lesz belőle egy cselekedet,
Vess el egy cselekedetet, lesz belőle egy szokás,
Vess el egy szokást, lesz belőle egy jellem,
Vess el egy jellemet, lesz belőle egy emberi sors."
Szvámi Sivánanda
Írtam már arról, hogy szuper jó, ha vannak céljaid és azokat rendszeresen kitűzöd, de ha nincs mögötte egy profi stratégia, egy megvalósítást támogató rendszer arra vonatkozóan, hogy hogy fogod őket megvalósítani, valószínűleg az egész nagyon gyorsan hamvába hal. (Az erről szóló bejegyzést itt tudod elolvasni.) Ezeket a támogató rendszereket rendszeresen elvégzett, mindennapi cselekvések által, tudjuk felépíteni, tehát mondjuk ki: szokásokat kell belőlük faragni. Most az egyik ilyan önismereti eszközről szeretnék mesélni, amit a céljaid elérése érdekében támogató rendszerként használhatsz, ha beleszeretsz és szokásoddá teszed a rendszeres használatát.
Ha úgy érzed, hogy
- túl sok a gond, probléma, vagy kihívás a jelenedben,
- túl sok kusza gondolat, vagy meghatáratlan érzelem kavarog benned,
- ha nincs kivel megbeszélned a problémáidat, vagy
- egyszerűen csak jobbnak látod nem megosztani senkivel azokat,
- ha szeretnéd megnyitni a kreatív kincsesládádat és olyan megoldásokat találni a kihívásaidra, amik tudatos elmével nem jönnek simán,
- amikor már úgy érzed, hogy nincs több ötleted, már mindent kipróbáltál, de persze nem akarod feladni ...
A naplózás az önmunka egy kitünő módja, hiszen:
a leírás olyan, mintha „kibeszélted” volna, így oldja a benned lévő feszültséget. Továbbá:
a leírás olyan, mintha „kibeszélted” volna, így oldja a benned lévő feszültséget. Továbbá:
- összeszedetté tesz, mivel irányba teszi a gondolataidat és segít kitisztázni a fókuszodat
- a leírás miatt világosabbá válnak élethelyzetek, a tisztánlátás pedig csökkenti a szorongásodat, megszelidíti a félelmeidet
- segít beazonosítani, rendszerezni és feldolgozni a nehéz érzéseidet és a traumákat
- segít megtanulni „kérdésben létezni”, amivel nagyon produktív lehetsz az önreflexióban, mint pl. az árnyékrészeid, vagy a félelmeid felderítése
- gyorsan és mellékhatásmentesen javítja a hangulatodat, kiegyensúlyozza az érzelmeidet, kisimítja az idegrendszeredet
- beindítja a kreatív agyféltekédet, így könnyebben jönnek a jó ötletek és hasznos megoldási javaslatok még a nehéznek tűnő helyzetekben is
- egyes fajtái, pl. a hálanapló, segít felfedezni, hogy mennyi csoda és szépség van körülötted, megnyithatja a szívedet a másokkal való kedvességre és együttérzésre
- más fajtái, pl. teremtésnapló, segítenek a céljaid felállításában és hatékony megvalósításában
- ha pedig egyszerűen csak a gondolataidat veted rendszeresen papírra, sokkal mélyebbre tudsz menni a tudatalattidban a folyamatos írás által, így egy olyan oldaladról is megismerheted magadat, amit eddig nem is gondoltál, hogy ott van.
A kézzel való írás közvetlen kapcsolatot épít ki a tudatos és tudatalatti elme között. Az idő pedig, amíg a gondolataidat papírra veted, hosszabb, mint mikor fejben gondolsz egy gondolatot, ezért sokkal határozottabb fókuszt tudsz tartani a téged foglalkoztató kérdéseken, egyre elmélyültebb és kreatívabb leszel írás közben. A kézzel való írás megnyugtat, lelassít. És őszintén, nem pont erre van óriási szükségünk a rohanó, örökké változó-villódzó mindennapjainkban?
Hogyan naplózzak?
Ahogy szeretnél, nincs szabály. Nekem a legjobban az jött be, hogy hagyom magam elcsábulni egy nagyon szép, szívet-lelket gyönyörködtető füzet, vagy naplókönyv által, amihez egy szépen fogó tollat használok. Persze, nekem könnyű, „grafomán” vagyok. Szóval nincs szabály, de azt azért javaslom, hogy te is kézzel írj, a gépen való írásnál nem olyan erőteljes a két elme közötti kapcsolat. Nem akarlak tudományos tényekkel untatni, de azt biztos te is észrevetted, hogy az agy sokkal jobban megőrzi azokat az információkat, amiket kézzel le is írtunk, annál, mint amit csak megpróbálunk megjegyezni. Fogj tehát egy füzetet, vagy akár csak egy papírt, és kezdj írni.
A naplózás lehet tematikus, tehát amikor kifejezetten valamiről írni szeretnél, illetve amikor egy kérdés, vagy probléma körül nyitott kérdésekkel vezeted önmagadat a válaszok, vagy a megoldás felé. De lehet úgynevezett flow naplózás is, amikor egyszerűen csak leírod, ami éppen benned feljön, abban a percben, abban a helyzetben, vagy kiírod a napi történéseket, gondolatokat magadból. Ha úgy érzed, hogy beleragadtál valamibe, hogy csak toporogsz, jó ötlet lehet, ha egyszerűen csak elkezdesz nyitott kérdéseket leírni. Az agy ugyanis úgy van kitalálva, hogy mindig megkeresse és a valóságodba behozza azokat a válaszokat, amik téged pillanatnyilag a legjobban foglalkoztatnak. Én már számos kérdésemre megkaptam úgy a választ, hogy egyszerűen csak lenaplóztam a kérdéseimet százféleképpen feltéve és dolgomvégeztével becsuktam a naplóm, rábízva az Univerzumra a válasz megtalálását. És a válasz meg is érkezett, nem is kellett sokat várnom rá.
De mit írjak, semmi se jut eszembe?
Nem baj, akkor csak kezdj el úgy írni, mintha beszélnél valakihez magad mellett. Meséld el neki, hogy „itt ülök egy fehér papír előtt és rá kellene írnom valami okosat, de semmi se jut eszembe…” Meglátod, megindulnak a gondolatok. Vagy például kezd el leírni a napodat, onnan, hogy reggel felkeltél, megreggeliztél, stb. Próbálj visszaemlékezni minél részletesebben, pl. hogy láttál egy vicces sapkájú férfit a metrón, vagy hogy milyen finom illat szállt a pékségből, majdnem elcsábultál egy kiflire. Írj bármiről, ami éppen eszedbe jut, mert mindennek megvan az értelme és szándéka. A naplód nem az utókornak szól, nem valószínű, hogy vissza fogod olvasni, úgyhogy ne foglalkozz a szépírással, a helyesírással (na jó, azzal azért mégis), vagy hogy olvasható legyen. A naplózás többnyire az azonnali érzésfeldolgozást és kreatív állapotba kerülést szolgálja, én például még soha nem olvastam vissza egyetlen oldalt sem, amit írtam.
Szabadírás gyakorlat, a jobb kreativitásért
Ha egy konkrét problémán szeretnél írásban elmélkedni, vagy valamilyen ötletedet szeretnéd kidolgozni, akkor mielőtt ezzel kapcsolatban kezdenél naplózni, próbáld ki, hogy elsőként felhúzod az órádat 6 percre és amíg nem jelez, hogy lejárt az idő, egyszerűen csak írj bármiről, ami éppen eszedbe jut, a témádat kivéve. Ezt szabadírásnak hívjuk és az a lényege, hogy 6 percen keresztül folyamatosan kell írni, konkrét cél nélkül, de nem állhatsz le. Ilyenkor történik a ráhangolódás a tudatalattira, így építjük ki a kreatív kapcsolatot a két elménk között, ami majd elősegíti, hogy amikor a 6 perc lejár, agyunk már támogatóan inspirált legyen a konkrét célunk kinaplózása érdekében. Ha tehát túl vagy az első 6 percen, vesd bele magadat a konkrét témádba és írj, és írj, annyit és amiről csak szeretnél. Ez teljesen rólad szól, milyen csodálatos, hogy végre nem kell megfelelni vele senkinek, ugye?
Új szokás beépítése: gyakorlati tipp
Szeretnéd a naplózást szokásként beépíteni az életedbe, de egyelőre el sem tudod képzelni, hogy hogyan fogod megvalósítani? Sebaj! Első körben kövesd a szokás-meghonosító lépéseket:
- Tedd nyilvánvalóvá: azaz, hagyd elől a naplót ott, ahol ki se tudod kerülni, pl. az ágyban tedd a párnádra, így nem tudsz lefeküdni addig, amíg nem írtál bele.
- Tedd vonzóvá: azaz vásárolj olyan gyönyörű naplót, hogy öröm legyen bele írni és szinte már várd, hogy futtathatod a hófehér lapjain a – mondjuk – pink színű tolladat.
- Tedd könnyűvé: azaz elsőre ne akarj oldalakat teleírni, vagy azt elvárni, hogy fél órán keresztül írj. Az első pár hétben legyen csak annyi a célod, hogy minden nap írsz öt sort, vagy egy 5 pontos hála listát.
- Jutalmazd meg magad: azaz mondjuk az első naplóírásos hét végén vegyél magadnak egy színes matricacsomagot és ragassz a naplódba csinos kis dekorációkat. Ahogy színesedik a naplód, egyre inkább rajtakapod majd magad, hogy írószeres webáruházakban böngészel minél izgibb és változatosabb matricacsomagok után, amikkel aztán hosszútávon jutalmazhatod magad, míg a naplód is egyre egyedibbé és szívetmelengetően dekoráltá válik. Ez már önműködő húzóerő lesz, mert egész nap várni fogod a percet, amikor kinyithatod és újabb bejegyzést tehetsz bele, természetesen a megfelelően kiválasztott matricával. 💖
Naplózás, mint önmunka: amennyiben önreflexióra szeretnéd használni a naplózást, válassz egy konkrét témát, amivel kapcsolatban kérdésekre fogsz válaszolni. Ilyen és hasonló kérdésekkel dolgozhatsz például:
💖 Kellemes időtöltést és hasznos gondolatokat kívánok a naplózás által! 💖